Literárne dopoludnie v knižnici

Začiatok pracovného i školského týždňa sme otvorili netradične. Z iniciatívy dvoch žiačok z primy, Natálie Michalíkovej a Miroslavy Sujovej, vzniklo prekrásne literárne dopoludnie. Pozvali totiž do nášho gymnázia pána spisovateľa Jána Feketeho, rodáka z Modrého Kameňa. Všetko to začalo projektom z občianskej výchovy, ktorú ich učí p. profesorka Dagmar Pastorková. Témou hodiny bolo interview/beseda s významnou regionálnou osobnosťou a ony kontaktovali práve pána Feketeho. Pani učiteľka Pastorková oslovila i svoju kolegyňu, p. uč. Kotúľovú, ktorá spojila návštevu spisovateľa sci-fi poviedok i literatúry pre deti s besedou v knižnici.

Príjemného stretnutia sa zúčastnili študenti z primy, kvarty a 1. A, a to 20. októbra 2014 v priestoroch nášho gymnázia. A kde inde sme sa mohli stretnúť ako medzi hromadou kníh - v školskej knižnici!

Pán spisovateľ sa vždy na začiatku besedy študentom predstavil. S každou triedou strávil jednu školskú hodinu. S primánmi až dve, pretože oni mali besedu aj v rámci občianskej výchovy. Kvarta a prváci sa spojili, keďže tému mali spoločnú – sci-fi.

Po krátkom predstavení jeho doterajšieho života dal pán Fekete študentom priestor na ich otázky. Drobci neváhali a pýtali sa všetko, čo ich zaujímalo. Najčastejšie „padali“ otázky typu: Ktorú knihu písal najdlhšie? Ktorá sa mu najviac páči? Čo ho inšpirovalo?

Kvarta a prváci boli trošku hanblivejší, no pán spisovateľ im dal rady k napísaniu sci-fi poviedky, ktoré určite zužitkujú na hodinách literatúry a taktiež pri zapojení sa do súťaže o najlepšiu vedecko-fantastickú poviedku.

Naozaj sme spolu strávili prekrásne dopoludnie, ktoré si určite mnohí z nás dlho uchovajú vo svojej pamäti. A na záver aspoň zopár citátov pána spisovateľa Jána Feketeho.

„Literatúra zachováva spomienky na ľudské aktivity.“

„Detstvo je základ všetkého, v ňom je skryté predurčenie našej budúcnosti.“

„Nič nám samo z neba nespadne. Musí byť vynaložená snaha z našej strany. Úspechu však predchádza dlhá príprava.“

„Inšpirácia, fantázia, to je dar.“

„Prečo som sa stal spisovateľom? Chcel som zachrániť pamiatku na ľudí, ktorých mám rád. V literatúre je to možné, ľudí, ktorých milujeme, máme možnosť zachrániť v literatúre.“

„Ak nebudú deti, nebude budúcnosť.“