Naši študenti medzi elitnou desiatkou stredných škôl Banskobystrického kraja

Ministerstvo obrany a Ozbrojené sily Slovenskej republiky zorganizovali v piatok 21. apríla 2017 na Gymnáziu Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium v Rimavskej Sobote branný súboj študentov stredných škôl a gymnázií Banskobystrického samosprávneho kraja.

Branného súboja sa zúčastnili družstvá z Gymnázia M. Rúfusa Žiar nad Hronom, Gymnázia J. Chalúpku Brezno, Gymnázia Detva, Gymnázia A. H. Škultétyho Veľký Krtíš, Gymnázia Ivana Kraska – Ivan Krasko Gimnázium Rimavská Sobota, SOŠ techniky a služieb Brezno, SPŠ J. Murgaša Banská Bystrica, SOŠ Tisovec, SOŠ Drevárska Zvolen a SPŠ Stavebná O. Winklera Lučenec.

Súťažiaci si zmerali sily v zdravotnej, brannej a topografickej príprave, v streľbe, fyzickej zdatnosti a teoretickej časti. Po absolvovaní všetkých disciplín čakal na súťažiacich záverečný 12-minútový beh.

Spestrením súťaže bola ukážka kontaktných súbojov a vystúpenie príslušníkov čestnej stráže prezidenta SR.

Víťazom branného súboja sa stalo družstvo SPŠ Stavebnej O. Winklera Lučenec, druhú priečku obsadili študenti Gymnázia M. Rúfusa Žiar nad Hronom a na bronzovej priečke skončilo družstvo SOŠ Drevárska Zvolen. Naši žiaci skončili na výbornom štvrtom mieste, iba sedem bodov za žiakmi zo Zvolena, keď dosiahli celkove 728 bodov. Ďalšie poradie bolo nasledovné: Gymnázium Detva, Gymnázium I. Krasku Rimavská Sobota, SOŠ Tisovec. SPŠ J. Murgaša Banská Bystrica, Gymnázium J. Chalupku Brezno a SOŠ techniky a služieb Brezno.

Našu školu úspešne reprezentovali žiaci: Dávid Keller. Christopher Lauko, Filip Húšťava, Daniela Jakušová a Sebastián Húšťava. Vo všetkých disciplínach patrili k najlepším. Vyhrali hneď prvú disciplínu štafetový člnkový beh na 10x10 metrov. Dokopy 300 metrov odbehli v najkratšom čase z pomedzi všetkých 10 družstiev.
V streľbe z upravených samopalov a pištolí sa umiestnili celkove na treťom mieste za Banskobystričanmi a Rimavskosobotčanmi. V disciplínach fyzickej zdatnosti (kľuky za 1 min., brušáky za 1 min., maximálny počet výmykov na vysokej hrazde a vytrvalostnom 12 min. behu) obsadili výborné druhé miesto s počtom bodov 488 hneď za Lučenčanmi (491 bodov).
Znamenite si počínali pri riešení vedomostného testu, ktorý pozostával z 50 otázok. Naši žiaci spolu aj so Zvolenčanmi ako jediní správne odpovedali na všetky otázky a získali 50 bodov. Otázky sa týkali faktografie o Slovensku a jeho vojenských dejinách i osobnostiach. Výborne si počínali v topografickej príprave kde správne vyriešili všetky úlohy i v zdravotníckej príprave. Správne vyriešenie úloh si však vyžiadal dlhší čas a práve toto ich v konečnom hodnotení odsunulo z najvyšších medailových umiestnení na štvrtú priečku.
Uvediem príklad. Naši žiaci vykonali resuscitáciu a prvú pomoc pri zlomenine dolnej končatiny správne s bodovým ohodnotením 7,5 boda. Lučenčanom strhli 1 bod, teda získali 6,5 boda, ale urobili to aj s prenesením zraneného o 1 min. v kratšom čase. V celkovom bodovom ohodnotení za zdravotnícku prípravu nám rozhodcovia pridelili 10 bodov ale Lučenčanom 100. A to je veľký nepomer. Po vyhodnotení sme boli trochu sklamaní (aj keď 4. miesto v takej konkurencii je výborný výsledok) s bodovým systémov hodnotenia. Poučili sme sa, že vyhráva ten, kto plní niektoré úlohy rýchlo aj keď nie celkom správne.

Všetci členovia zúčastnených družstiev dostali od organizátorov upomienkové darčeky a víťaz okrem zlatého pohára získal účasť na podujatí „KEMP 2017“ – 48 hodinový výcvik vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť.

Na súťaž žiakov našej školy pripravili Mgr. Branislav Kortiš, PaedDr. Dagmar Pastorková a pracovníčka Ms spolku SČK pani Jaroslava Ubrankovičová.