SVETOVÝ DEŇ VODY

V roku 1992 vyhlásilo valné zhromaždenie OSN, 22. marec za Svetový deň vody, pripomíname si ho od roku 1993.Našťastie Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú dostatok zdrojov pitnej vody. A to nielen čo sa týka množstva ale aj kvality.

Z hľadiska kvality vody je dôležité, že okolo 85 % zdrojov pitnej vody predstavujú na Slovensku podzemné vody, ktoré sú v menšej miere vystavené negatívnym vplyvom znečistenia a sú menej náročné na úpravu ako povrchové vody. Ďalším dôvodom prečo je voda taká dôležitá je, že je súčasťou každého výrobného procesu. Tieto procesy sa týkajú aj  produkcie bezpečných potravín, ktoré priamo vplývajú na naše zdravie. Preto sa tohtoročný svetový deň vody niesol pod názvom „Voda a bezpečnosť potravín".

Študenti Gymnázia A.H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši si tohtoročný Svetový deň vody pripomenuli výstavou výtvarných prác a posterov z chémie na tému voda, ale aj farbou oblečenia. Modrá farba vo všetkých odtieňoch dominovala na chodbách a v triedach, čo bolo príjemným spestrením bežného vyučovacieho dňa. Usilovné žiačky triedy sekunda vytvorili vo vestibule školy stánok s pitnou vodou, v ktorom mali spolužiaci cez prestávky možnosť sa občerstviť.

Veď je to také jednoduché otvoriť vodovodný kohútik a napiť sa obyčajnej pitnej vody, čo v dnešnej dobe považujeme už za samozrejmosť. V mnohých krajinách to tak nie je, preto si vážme že máme to šťastie a tečie NÁM voda z vodovodu.

Mgr. Čopová, Mgr. Rábotová