Deň Zeme

Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla. Tento medzinárodný sviatok si rôznymi aktivitami pripomenuli aj študenti Gymnázia A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši, ktoré uskutočňovali v priebehu celého mesiaca apríl.

Začiatkom mesiaca, ešte pred veľkonočnými sviatkami sme nadviazali na tradíciu jarného upratovania , ktorá sa už v predchádzajúcom školskom roku stretla s úspechom, nakoľko jej uskutočnenie bolo motivované účasťou na školskom medzitriednom turnaji vo volejbale. Víťazom turnaja sa tento rok stal kolektív oktávy, no celkovým víťazom bol každý kto priložil ruku k dielu už počas upratovania. Areál školy bol rozdelený na menšie úseky , ktoré žiaci všetkých tried upravili pod vedením triednych profesorov.

Sprievodnými aktivitami boli aj zber papiera, prezentácie výtvarných prác a pozdravy pre ZEM z hodín výtvarnej výchovy tried prima a sekunda, ako aj anketa na tému upratovanie a údržba okolia svojho bydliska, či školy na hodinách ekológie v triede septima. V závere apríla sa chodby a triedy výrazne zazeleneli, keď sme vytiahli zo skríň oblečenie vo farbách ZEME, bolo to príjemné spestrenie všedných dní.

Naše aktivity vyvrcholili 19.apríla 2012 upratovaním Parku Hôrka, známym skôr pod názvom Horička. S ušľachtilým nápadom prišli študentky kvarty – Doris Sisková a Sindy Tóthová, ktoré zmobilizovali kamarátov, spolužiakov k aktívnej spolupráci na vyčistení Horičky. Pomocnú ruku poskytol MsÚ Veľký Krtíš, za spoluprácu pri organizácii ďakujeme p. Ing. D.Mojžišovej. Výsledky našej práce boli vidieteľné už v prvých minútach upratovania. Vrecia s odpadom sa plnili závratnou rýchlosťou, veď odpadu ktorý sa tam nachádzal bolo vyše hlavy. Určite by podobná aktivita mohla byť uskutočnená častejšie a nás hreje na duši pocit, že sme svojim pričinením odľahčili životné prostredie od zbytočného odpadu, ktorého autorom boli LEN ľudia. Je len na nás , ako ďaleko necháme zájsť negatívne zásahy človeka do krajiny.....

Mgr. M. Čopová