Ekohra a MY

V termíne od 1. do 28. marca 2014 prebiehala celoslovenská súťaž v zbieraní PET fliaš, ktorú organizovala spoločnosť Lidl pod názvom Ekohra. Hlavnou výhrou bolo multifunkčné športové ihrisko. Ani my sme nelenili a s veľkým nadšením sme sa pustili do zbierania plastových fliaš po celom okrese Veľký Krtíš. Zapojili sa všetky triedy, každá z nich priložila ruku k dielu. Veď o novučičkom ihrisku snívali všetci.

Nič sme nenechali na náhodu a poctivo sme PET fľaše zbierali. Každý druhý utorok v mesiaci sme ich v celom meste vyzbierali spred rodinných domov. So súhlasom starostov okolitých obcí sme navštívili aj ich zberné miesta, kde ich najusilovnejší žiaci z celého plastového odpadu triedili a dávali do vriec.

Pri zbieraní fliaš sme našli i také, ktoré boli pokrčené, zdeformované a keďže podmienkou súťaže bolo odovzdanie iba nepoškodených PET fliaš, svedomito sme vyrovnávali fľašu po fľaši pomocou ručne prispôsobeného kompresora v areáli nášho gymnázia.

Študenti, rodičia, ba dokonca aj príbuzní, či susedia, nezaháľali a odkladali fľaše, ktoré potom priniesli do školy, kde bolo pre ne vyhradené miesto v spoločenskej miestnosti gymnázia. Mnohí z nich fľaše osobne odovzdali v predajni Lidl. Do školy priniesli už len bloček s počtom odovzdaných fliaš. V zbere nám pomáhali i kaviarne, podniky, úrady, ktoré pre nás PET fľaše odkladali.

Počas celého trvania súťaže bol pre nás všetkých najväčším vzorom pán riaditeľ, Mgr. J. Horváth, ktorý sa veľmi intenzívne zapájal do organizovania a riadenia zberu PET fliaš. Ďalšou obrovskou motiváciou boli i samotní učitelia telesnej výchovy, PaedDr. S. Krotáková, Mgr. M. Čopová a Mgr. B. Kortiš, ktorí nás neustále povzbudzovali a pomáhali nám pri ich zbere, triedení i odovzdávaní do predajne Lidl. Tam už zamestnanci našich žiakov dobre poznali a dobre vedeli čo ich v najbližšej chvíle čaká.

Chceli by sme vyzdvihnúť najmä žiakov, ktorí vynaložili najväčšiu zaangažovanosť a chuť pri zbieraní fliaš počas celého trvania súťaže. Dokázali nám, že sú nielen usilovní študenti, ale dokážu obetovať i svoj voľný čas pre dobro školy:

Touto cestou by sme sa radi poďakovali nielen študentom, rodičom, priateľom školy, ale i nasledovným sponzorom za pomoc pri zbere alebo zabezpečení dopravy fliaš do Lidla:
    – Marius Pedersen Veľký Krtíš,
    – p. Wágner - Tiwa,
    – p. J. Šaranko zo Slovenských Ďarmot,
    – p.Petrovský,
    – p.Koštiaľ -IKE,
    – p. starosta B. Kázmer zo Záhoriec,
    – p. D. Pástor z Dolných Plachtiniec,
    – p. M. Macík z Malého Krtíša,
    – p. riaditeľ D. Gálik z I. ZŠ Veľký Krtíš,
    – p. riaditeľka V. Lunterová z II. ZŠ Veľký Krtíš,
    – p. riaditeľka J. Adamovová z III. ZŠ Veľký Krtíš,
    – p. starosta Čierny z Príbeliec,
    – p. starosta Beňov z Dolných Strhár,
    – p. riaditeľka M. Beňová zo Špeciálnej ZŠ Veľký Krtíš

Aj napriek nášmu veľkému snaženiu, energii a času, ktorý sme obetovali zberu, triedeniu, fúkaniu fliaš a následnému odovzdávaniu do automatu predajne Lidl, sa nám nepodarilo umiestniť v prvej desiatke ocenených škôl. Patrí nám 20. miesto z celkového počtu 468 zapojených škôl. Celkovo sme odovzdali 70 574 PET fliaš.

Ďakujeme všetkým za ich obdivuhodný výkon, nasadenie, entuziazmus. Urobili maximum, čo bolo v ich silách. I napriek tomu, že sa nám nepodarilo zvíťaziť, prekonali sme samých seba a dosiahli sme obrovský osobný úspech. Táto súťaž nás zjednotila, dokázali sme všetci ťahať za jeden koniec, byť jednotní pre spoločné dobro. Život je aj o prehrách a naši študenti okúsili jednu z nich. Poznáme problémy súťaže a je ťažko si predstaviť ako mohol niekto nazbierať za jeden mesiac 190 000 fliaš na víťazstvo. Klobúk dole pred takýmto „ výkonom“.