Folklórny deň

Folklórny tanec, spev, kroj, básne a piesne, ale aj zvyky, tradície a nárečia, sú neoddeliteľnou súčasťou histórie kultúry nášho slovenského kraja a patria k našej národnej pýche. Veď čo môže byť krajšie ako slovenské devy a šuhaji v krásnych ľudových krojoch, tancujúc a spievajúc folklórne tance a piesne?

Preto sme dňa 28.4.2017 zorganizovali na našom Gymnáziu A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši výnimočný Folklórny deň, kde si naši študenti a profesori mali možnosť pripomenúť aké vzácne a významné dedičstvo vlastníme, aby sme naň nezabudli a ďalej ho rozvíjali. Študenti a profesori, ktorí mali možnosť, prišli v tento deň do školy v rozličných krojoch, takže aj samotné vyučovanie malo nádych folklóru. Všetkým sa páčilo aj zvonenie na hodiny a prestávky, ktoré sa nieslo v znamení ľudových piesní.

Pri vstupe do spoločenskej miestnosti, kde sa konal hlavný folklórny program, vítali naše dievčatá študentov, profesorov a hostí čerstvým chlebom a soľou, ako to býva našim slovenským zvykom. Nechýbala ani výstava remeselníckych nástrojov ako sú kolovrátok, mlynček na mak, predchodkyne dnešných žehličiek, atď. Úžasná bola aj výstava krojov, ktoré boli zoskupené podľa regiónu, odkiaľ pochádzajú, alebo podľa toho, či bol kroj určený na každodenné či sviatočné nosenie.

Žiaci si mohli na nástenkách poobzerať staré, väčšinou čiernobiele, fotografie dávnejších dedinských čias a prečítať si mnohé zaujímavé informácie. Mnohí využili možnosť vyskúšať si ručné paličkovanie čipky. Na prvý pohľad zložitá metóda prekrucovania paličiek a omotávanie nitiek okolo špendlíkov, na druhý - tretí pohľad jednoduché paličkovanie, ktoré si vyžaduje dávku šikovnosti a trpezlivosti. Veď pri tvorbe takého náramku potrebujete obsedieť aspoň 3 – 4 hodinky. Za takúto príležitosť a možnosť obdivovať krásne ručné výtvory, ako aj za návštevu, ďakujeme pani Anke Baffiovej a pani Števke Selskej.

O príjemnú atmosféru a program sa postarali naši študenti, členovia folklórneho súboru FS Krtíšanček, ktorí si pre nás pripravili tanečné predstavenie za prítomnosti ľudovej hudby akordeónu a spevu. Všetkým, ktorí sa Folklórneho dňa na našej škole zúčastnili, chceme touto cestou veľmi pekne poďakovať. Skvelo sme si tento deň užili a dúfame, že sa v takejto príjemnej folklórnej nálade stretneme aj budúci rok.

Žiačky III.A: L. Ivaničová, K. Mikušová