Anna Franková - odkaz dejín dnešku

Dňa 21.3.2013 sa v spoločenskej miestnosti gymnázia konalo slávnostné otvorenie putovnej výstavy Anna Franková-odkaz dejín dnešku. Výstavu otvoril zástupca riaditeľa školy PaedDr.Pavel Antolov. Slávnostnú atmosféru umocnila hudba v podaní Agnes Gabúľovej. Otvorenia sa zúčastnili pozvaní hostia – Mgr. Ľudovít Filický - vedúci Odboru sociálneho, školstva a kultúry na MsU vo Veľkom Krtíši, PhDr. Marta Kamasová - riaditeľka archívu vo Veľkom Krtíši, Mgr. Elena Ferencová - riaditeľka Múzea bábkarskych kultúr v Modrom Kameni, PaedDr. Tatiana Lekýrová - členka Rady školy pri gymnáziu, zástupcovia základných a stredných škôl okresu. Zvlášť sme sa potešili účasti Ing. Judity Gáborovej, ktorá prežila prenasledovanie počas 2.svetovej vojny a pána Salvu-člena SZPB.

Súčasťou výstavy bola aj prezentácia príbehu Anny Frankovej. S jej príbehom nás oboznámili 16 študenti nášho gymnázia, ktorí sa na túto úlohu svedomito pripravovali pod vedením pána Ing. Petra Leponiho z Nadácie Milana Šimečku.

Putovná výstava od roku 1996 obletela takmer celý svet. Vytvorili ju odborníci v Anne Frank House v Amsterdame. Od roku 2005 tento projekt realizuje na slovenských stredných školách Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s Múzeom SNP.

Putovná výstava na takmer 30 paneloch zachytáva životné osudy nemeckej židovskej rodiny Frankovcov, ich útek pred nacistami do Holandska, dvojročné ukrývanie sa v zadnom dome v Amsterdame až po tragický koniec tejto rodiny.

Výstava sa zaoberá aj problematikou ľudských práv, rasizmu, diskriminácie, tak v minulosti ako aj v súčasnosti.

Výstava trvala od 23.3.2013 do 12.4.2013. Pre verejnosť bola otvorená v pracovné dni od 8:00 hod. do 14:30 hod. Výstavou sprevádzali študenti a študentky nášho gymnázia.