Medzinárodná modelová konferencia Spojených národov v Alkmaare

Holandsko. Krajina nekonečných rovín, veterných mlynov a tulipánov. Tak ju aspoň poznáme z geografie. Ale je to naozaj tak? Možno ani nie. Veď za celý ten čas sme nevideli ani jeden tulipán. No vážne. Čestné skautské! Ale inak nás Holandsko v ničom nesklamalo.

Do tejto očarujúcej krajiny sme sa vypravili, pretože sme ako študentky gymnázia dostali možnosť sa zúčastniť Medzinárodnej modelovej konferencie Spojených národov v Alkmaare. Toto mesto na severe Holandska je známe po celej Európe, a to najmä vďaka lahodnému syru Gouda.

S nápadom nás oslovila naša pani profesorka Magdaléna Gyurászová, ktorá sa takýchto konferencií už v minulosti zúčastnila. Myšlienka to bola fascinujúca a samotná cesta do Holandska taktiež, hoci nám nebolo celkom jasné, čo od nás budú na konferencii požadovať. Ešteže tak! Keby sme boli tušili, aké náročné prípravy nás čakajú, možno by sme sa na túto výpravu neodvážili.
Cieľom konferencie je vzdelávať stredoškolákov a zároveň nádejných respondentov, ktorí sa chcú uplatniť v diplomatických kruhoch. Organizátori sa usilovali čo najviac priblížiť skutočnému zasadaniu OSN a úlohou nás, delegátov, bolo diskutovať o záležitostiach medzinárodného charakteru v oddelených fórach a spoločne so zástupcami iných krajín nachádzať riešenia na rozmanité globálne problémy z oblasti ekonomiky, politiky, vojenských síl a i.

Počas zasadania sme boli rozdelené do jednotlivých fór, z ktorých každé sa zaoberalo odlišnou problematikou (napríklad v  ECOSOC-u sme riešili prevažne ekonomickú a sociálnu situáciu v krajinách tretieho sveta, kým Politická komisia sa venovala politickým témam, ako je terorizmus a univerzálna jurisdikcia). Vo fórach sme potom diskutovali o navrhnutých rezolúciách a pokúšali sme sa ich vylepšiť. Našimi kolegami boli najmä študenti z Holandska, ale aj z Nemecka, Nórska či Poľska. Nezastupovali však vlastné krajiny, ale tie, ktoré im priradili sekretariát IMUNY. Naša delegácia reprezentovala Bangladéš, čo nebolo vôbec jednoduché. Ak totiž chcete hájiť bangladéšske záujmy, musíte si o tejto krajine nájsť čo najviac informácií, ale takisto si uvedomiť, ako tá ktorá téma krajinu ovplyvňuje a stotožniť sa so stanoviskom Bangladéša k  jednotlivým záležitostiam. Našťastie existuje internet a tak sme mali z čoho čerpať. Boli sme na tom rozhodne lepšie ako zástupcovia Severnej Kórey, ktorej vnútroštátne a politické záležitosti sú dostupné len minimálne.

Celá konferencia sa niesla v mimoriadne serióznom duchu. Najnáročnejšie bolo asi používanie oficiálneho, politicky korektného jazyka, v ktorom je napríklad celkom vylúčené používanie osobných zámen, ako ja alebo vy. Takže namiesto vety „Spresnite svoje vyhlásenie.“ som musela povedať: „Delegácia z Bangladéša žiada Delegáciu z Indie, aby spresnila dané vyhlásenie.“ Všetko, samozrejme, prebiehalo v angličtine.

Na konferencii sme si teda užili veľa angličtiny, nebola to však bežná konverzačná angličtina, s akou sa obvykle stretávame. Našťastie sme boli ubytované v hosťovských rodinách, kde sme sa mohli do sýtosti vyrozprávať. Naša hosťovská rodina sa nás veľa vypytovala na Slovensko, aj na Veľký Krtíš. Pobavilo ich, že mesto so štrnásťtisíc obyvateľmi sa nazýva Veľký Krtíš, keďže oni bývajú na dedine a tá dedina má dvadsaťdvatisíc obyvateľov. O Slovensku majú Holanďania len veľmi biedne znalosti. Vedeli o nás len, že sme prehrali s Holandskom na majstrovstvách sveta vo futbale.

Každopádne bola účasť na takomto podujatí prínosná. Okrem toho, že sme si precvičili angličtinu, získali sme tiež prehľad o činnosti OSN aj o celkovom politickom dianí vo svete. Navyše sme sa naučili vystupovať na verejnosti, prezentovať vlastné názory a hľadať kompromisy. Nie je ťažké napísať rezolúciu, oveľa náročnejšie je postaviť sa pred všetkých tých študentov z medzinárodných škôl alebo bilingválnych gymnázií a obhájiť ju. Na vlastnej koži sme zažili, že cestovanie nie je vždy len zábava, keď sme takmer neuvážene nasadli do nesprávneho vlaku. Spoznali sme nových ľudí z rôznych kútov Európy. No a v neposlednom rade sme navštívili Holandsko, prešli sme sa uvoľnenými ulicami Amsterdamu, zavítali do múzea Vincenta van Gogha a ochutnali holandské sladkosti v našich holandských rodinách.  

Fotogaléria - Medzinárodná modelová konferencia Spojených národov v Alkmaare