Kurz na ochranu života a zdravia – človeka a prírody

Počas teplých, slnečných dní prvého mesiaca školského roka, študenti tretieho ročníka a septimy, nechali školské tašky doma a absolvovali Kurz na ochranu života a zdravia – človeka a prírody vo Vysokých Tatrách. Kurz prebehol v dňoch 17.- 21. 9. 2012. Boli sme ubytovaní v zariadení Škola v prírode Detský Raj v Tatranskej Lomnici.

Cieľom kurzu bolo vzdelávanie sa a praktické overovanie vedomostí a zručností v oblasti ochrany života a zdravia, ochrany prírody a človeka ako jej súčasti a integrácia vedomostí a poznatkov z prierezových tém  jednotlivých predmetov, ktoré máme v učebnom pláne. V neposlednom rade aj spoznávanie krás Slovenska.
Týždeň plný zaujímavostí začal prechádzkou okolo Štrbského Plesa. Ďalšie dni boli o čosi náročnejšie a museli sme zvládnuť trasy ako napríklad túru od Štrbského Plesa na Popradské pleso, túru na Hrebienok, Bilíkovu Chatu, Studenovodské vodopády, Reinerovu chatu, vodopád v Studenej Doline alebo Zamkovského Chatu. Všetko najznámejšie a najkrajšie miesta našich hôr, ktoré by mal aspoň raz v živote vidieť každý. Počas jedného upršaného dňa sme absolvovali tzv. nákupnú turistiku, keďže počasie nám až tak neprialo. Boli sme na námestí v Poprade a v nákupnom centre MAX. Poobede sme navštívili Tatranské národné múzeum v Tatranskej Lomnici. Videli sme zaujímavé expozície, no dokumentárny film, ktorý bol pre nás pripravený, sme po vyčerpávajúcich dňoch plných chodenia, niektorí nezvládli. Zhasnutím svetiel sme sa nechali uniesť vlastnými snami.

Druhou hlavnou úlohou kurzu bolo upevňovanie kolektívu. V kruhu priateľov sme opekali, tancovali, hrali stolný tenis, air-hockey, futbal, skákali na trampolíne alebo sme sa len tak rozprávali na izbách. V posledný večer nám pripravil zaujímavú prednášku p. Eduard Černický – člen HZS vo Vysokých Tatrách. Možno si veľa ľudí povie, že prednáška s účelom žiakov niečo naučiť, nemôže byť zábavná, no tento pán všetky predsudky vyvrátil. Veľmi pútavou a zábavnou prednáškou, plnou vtipov a zážitkov, nás pobavil a veľa naučil. V deň odchodu nám veľké prekvapenie pripravili naši profesori, ktorí nám po vyhodnotení kurzu doniesli torty.

Spomienky na študentské časy sú jedny z tých najkrajších, ktoré si všetci dlho pamätajú. Som si istá, že tento pobyt, plný oddychu a smiechu, bude určite jednou z nich.

Romana Dulová 3.A