Literárny Lučenec 2014

„Báseň je len malý kúsok;
kúsok duše autora,
ktorý sa k nám skrze pero
medzi ľudí prediera.“

I tieto slová odzneli 12. novembra 2014 v Lučenci pri slávnostnom otvorení VIII. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže vo vlastnej tvorbe – Literárny Lučenec 2014.

Poéziu alebo prózu bolo možné zasielať do konca septembra. Tvorbu mladých autorov hodnotila trojčlenná porota. Súťaže sa zúčastnilo 123 milovníkov a tvorcov umeleckého slova. Dvadsaťšesť autorov víťazných prác bolo pozvaných na slávnostné vyhodnotenie, ktoré bolo spojené s odovzdávaním diplomov, ocenení, vecných i knižných darov. Medzi ocenenými bola aj naša žiačka, Zlatica Fulajtárová zo 4. B, ktorá získala 3. miesto v II. vekovej kategórii – poézia.

Vyhodnotenie sa nieslo v priateľskej atmosfére a o umelecký zážitok sa postarali žiaci zo ZUŠ v Lučenci. Po odovzdaní diplomov a cien bola pre autorov pripravená tvorivá diskusia. V závere popriali porotkyne nádejným umelcom „ľahké pero“ a veľa chuti do ďalšej práce.

„V umelcovi sú dvaja ľudia, básnik a robotník. Básnikom sa človek rodí, robotníkom sa len potom stáva.“
Émile Zola