Víťazom Memoriálu Martinka Sucháča domáci, naši gymnazisti na výbornom druhom mieste.

Nadácia Nádej Martinka Sucháča a Gymnázium Ivana Kraska v Rimavskej Sobote usporiadali VIII. ročník Memoriálu Martinka Sucháča v malom futbale chlapcov stredných škôl. Uskutočnil sa vo štvrtok, 21. mája v športovom areáli Martinka Sucháča na umelej tráve pri gymnáziu. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili zakladatelia Nadácie Nádej Martinka Sucháča manželia Sucháčovci, nositeľ Nobelovej ceny za mier profesor Dr. Ivana Engler zo Salzburgu, predseda BBSK Marian Kotleba, prednosta obvodného úradu Pavel Struhár, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, riaditelia zúčastnených škôl i iní vzácni hostia.

„Cieľom podujatia je nielen spomenúť si na nášho študenta, ktorý zomrel tesne pred maturitami, ale aj v prvom rade šíriť myšlienku Nadácie Nádej Martinka Sucháča, ktorá je pripravená pomáhať deťom alebo mladým ľuďom vo veku do 25 rokov, aby v prípade podozrenia, alebo výskytu onkologického ochorenia sa predišlo tomu najhoršiemu, čo stretlo Martinka. Vytvoriť podmienky, či to už bude za hranicami tohto okresu alebo štátu, aby sa mladí ľudia, ktorí si to nemôžu doviť z finančných dôvodov, s dôverou obrátili na nadáciu v prípade potreby vyšetrenia onkomarkerov, aby im na to poskytla financie,“ povedal riaditeľ Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote Ján Čeman.

Ako sa vyjadrila Zlata Sucháčová, myšlienka založiť nadáciu vznikla k nedožitým dvadsiatim narodeninám ich syna Martinka. „Keď bolo môjmu synovi veľmi ťažko a sedela som pri jeho posteli, povedal mi: Mama prosím Ťa, pomôž mi, veď iným pomáhaš a mne nevieš. A mne bolo veľmi ťažko odpovedať mu aj preto, že roky pracujem ako lekárnička. Veď som to robila, pomáhala som mu, ako som len mohla. Ale všetko sa míňalo účinkom,“ povedala Z. Sucháčová.

V uplynulých dňoch sme si pamiatku študenta Martinka Sucháča pripomenuli tradičným futbalovým memoriálom. Na ôsmom ročníku turnaja sa zúčastnilo šesť stredoškolských družstiev. Okrem domácich si proti sebe zahrali družstvá z Gymnázia M. Hrebendu v Hnúšti, A. H. Škultétyho z Veľkého Krtíša, B. S. Timravy z Lučenca, M. Kukučína z Revúcej a EKF Gyakorló Iskola z Egru.
Víťazom turnaja sa zaslúžene stali domáci hráči, ktorí vo finále porazili naše družstvo z Gymnázia A. H. Škultétyho Veľký Krtíš. Na treťom mieste sa umiestnili gymnazisti z Lučenca. Hra našich chlapcov, tak ako sa vyjadrili prítomní tréneri súperov, sa veľmi páčila. Vysunutá obrana s dôrazným presingom, takmer po celom ihrisku, odoberala lopty súperom už v zárodku ich rozohrávok. Rýchle protiútoky s dôrazným a úspešným zakončením priniesli efekt v podobe víťazstiev. Postupne sme v skupine zvíťazili nad futbalistami z Revúcej a Lučenca. V semifinále sme si poradili s nebezpečnou Hnúšťou . Vo finále proti domácemu výberu kvalitných hráčov sme dokázali hrať vyrovnanú partiu v prvom polčase. Širší káder kvalitných rimavskosobotských hráčov však rozhodol o ich konečnom víťazstve.
Školu úspešne reprezentovali naši žiaci, známi z futbalových trávnikov v okrese i v meste Veľký Krtíš ako: Marek Greguš, Dávid Keller, Christopher Lauko, Filip Mikuš (Veľký Krtíš), Štefan Lauko (Sklabiná), bratia Richard a Lukáš Turčinovci (Želovce), Mário Kováč (Bušince) a brankár Erik Mihálik (Hrušov). Zvlášť by som sa chcel poďakovať a vyzdvihnúť kvalitné výkony hráčov základnej päťky – Greguša, Lauka, Kováča, L. Turčinu a Mihálika, ktorí by si pri (kvalitnejších tréningoch a podmienkach) našli miesto v zostave v IV. lige (Greguš ju už bude hrať), ktorí odohrali najviac minút na trávniku. Poďakovanie patrí aj ostatným hráčom, ktorí ich dobre zastúpili počas striedania.