Noc výskumníkov

Žiaci nižších ročníkov osemročného gymnázia – sekundy, tercie, kvarty sa zúčastnili Festivalu vedy – Noc výskumníkov, ktorý sa konal 27. septembra 2013, už po siedmykrát, v piatich mestách SR.
Cieľom tohto festivalu je snaha slovenskej verejnosti priblížiť tie najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy a osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj za hranicami nášho štátu.
Naši žiaci sa zúčastnili festivalu v Banskej Bystrisci v Europa Shopping Centre. Na hlavnom pódiu po celý čas prebiehali súťaže pre deti a cesta podujatím s moderátorom Richardom Vrablecom, diskusie, premietanie filmov s vedeckou tematikou. Po celom Shopping Centre bolo rozmiestnených 30 vedeckých stánkov, kde žiaci mohli vidieť, ale hlavne si aj sami vyskúšať, rôzne vedecké experimenty – napr. 3D tlač hravo a zábavne, elektromagnetické eldorádo, farebná alchýmia, hľadanie ložísk, hrou do sveta techniky, chyť si blesk, poklady Zeme, roboty v akcii, sopka v B. Bystrici a mnoho ďalších.
Našim žiakom sa podujatie páčilo. Po celom dni strávenom pri hlavnom pódiu a pri jednotlivých stánkoch sa podvečer vrátili domov, síce trošku unavení, ale plní dojmov a nových poznatkov a už teraz sa tešia, že ďalšieho ročníka festivalu vedy sa opäť zúčastnia.