Vedomostná súťaž stredných škôl o olympizme

Dňa 26.3.2014 sa študenti Gymnázia Augusta Horislava Škultétyho vo Veľkom Krtíši zúčastnili vedomostnej súťaže stredných škôl o olympizme, organizovanej vrcholnou inštitúciou olympizmu na Slovensku, Slovenským olympijským výborom.

Súťaž bola určená pre 3-členné družstvá, ktoré reprezentovali jednotlivé školy v banskobystrickom kraji. Išlo o krajské kolo súťaže, ktoré sa konalo v priestoroch banskobystrickej obchodnej akadémie. Naše gymnázium reprezentoval tím zostavený Mgr. Branislavom Kortišom v zložení: Tomáš Valovič (4.B), Richard Turčina (3.B) a Zlatica Fulajtárová (3.B).

Súťaž prebiehala v troch kolách. V prvom kole dostali súťažiaci písomný test pozostávajúci z 15 otázok, ktoré sa venovali trom vopred určeným tematickým okruhom (Antické olympijské hry, 120 výročie založenia MOV – Medzinárodného olympijského výboru a tretia téma bola ZOH Soči 2014 ). Časový limit na vypracovanie testu bol 15 minút.
Úlohou súťažiacich v druhom kole bolo napísať správne odpovede na 20 otázok rôznej náročnosti, prečítaných členkou poroty. Na vypracovanie každej otázky mali súťažiaci presne 30 sekúnd. V poslednom súťažnom kole mali súťažiaci navrhnúť logo alebo maskota školskej olympiády.

Po sčítaní bodov a zhodnotení návrhov z tretieho kola prišlo na rad vyhlasovanie výsledkov, ktoré prinieslo pre naše gymnázium veľký úspech v podobe 2. miesta. V celkovom hodnotení skončil náš tím za víťazmi z Krupiny len o 1 bod. S konečným umiestnením však panovala veľká spokojnosť, predčilo očakávania ako samotných súťažiacich, tak aj učiteľského zboru.

Tretie miesto získali študenti z Gymnázia Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici. Súťaže sa zúčastnilo celkove 31 stredných škôl z Banskej Bystrice, Brezna, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Rimavskej Soboty, Lučenca, Revúcej, Tornale, Hnúšte, Krupiny a my z Veľkého Krtíša. Aj keď v našom meste nie je založený Olympijský klub na túto významnú súťaž sme sa svedomito pripravili. Preštudovali sme desiatky strán odborných publikácií na dané témy, pracovali sme s internetom. Táto snaha priniesla svoje sladké ovocie.

Tím reprezentujúci naše gymnázium si súťaž užil a hodnotí ju ako veľmi pozitívnu skúsenosť. Azda jediným „nešťastím“ bola neúčasť dvojnásobnej olympijskej šampiónky Anastasie Kuzminovej v úlohe hostky tejto súťaže. Naopak veľkým zážitkom bola prítomnosť bývalých významných slovenských športovcov: chodca Pavla Blažeka a skokanky do diaľky Evy Murkovej.

Všetci traja študenti ďakujú vedeniu školy za ponúknutú šancu, prejavenú dôveru a možnosť účasti na tejto zaujímavej súťaži. Veríme, že táto súťaž a možno aj úspech študentov podnietia v mladých ľuďoch záujem spoznávať významných slovenských športovcov minulosti aj súčasnosti, záujem o olympijské hry, o olympizmus a jeho ušľachtilé pozitívne myšlienky ale predovšetkým túžbu rozvíjať v sebe športové nadanie a pestovať športového ducha.

Týmto ponúkame pomocnú ruku všetkým školám v meste (rôzneho typu ) s možnosťou zorganizovať na škole vedomostnú súťaž o olympizme pre vašich žiakov v rámci 7. ročníka Olympijského festivalu Slovenska 2014.

Richard Turčina a Zlatica Fulajtárová